صحنه هایی از عزاداری مردم ورپشت در ایام سوگواری حضرت سید الشهدا (علیه السلام) در سال ۱۳۹۸

مردم غیور و دین مدار روستای ورپشت هر ساله در روزهای سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام با شکوه هر چه تمام، یاد و خاطره رشادت ها و مظلومیت های امام شهیدان و یاران با وفایشان را گرامی می دارند و چون هر سال با برپایی دسته های عزاداری در قالب […]

مردم غیور و دین مدار روستای ورپشت هر ساله در روزهای سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام با شکوه هر چه تمام، یاد و خاطره رشادت ها و مظلومیت های امام شهیدان و یاران با وفایشان را گرامی می دارند و چون هر سال با برپایی دسته های عزاداری در قالب سینه زنی و زنجیرزنی هر شب از یکم تا هشتم محرم و در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی نیز از صبح تا شام به عزاداری می پردازند. کسی یادش نیست که این مناسک و مراسم به این شکل از چه زمانی بوجود آمده است به بیان دیگر همه تا یاد دارند و سینه به سینه پدر و مادران و نیاکانشان این محبت و شور را برایشان به ارث گذاشته اند. روستای شهید پرور ورپشت با تقدیم ۲۴ شهید به انقلاب اسلامی، بخوبی نشان داده است که آموزه های حضرت امام حسین را نه تنها در شعائر بلکه در میدان مجاهدت و جهاد هم عملی نموده و در اهدای خون سرخ عزیزانشان به پای مکتب اهل بیت ذره ای دریغ نکرده اند.

مراسم و برنامه‌هايي كه ويژه اين ايام برگزار مي‌گردد در قالب مراسم سخنراني، هيئت‌هاي سينه‌زني و زنجير‌زني، توزيع نذري، تعزيه‌خواني، برپايي نمايشگاه‌هاي ويژه اين ايام و نمايشگاه‌هاي فروش سي دي و كتاب‌هاي عاشورا، برگزاري مسابقات فرهنگي و مذهبي و مواردي از اين قبيل است. توزيع نذري بين عزاداران امام حسين (ع) عشق به امام حسين (ع) به قدري است كه همه مردم عزاداران امام حسين (ع) را محترم مي‌شمارند و در پذيرايي از عزاداران امام حسين (ع) بسيار تلاش مي‌كنند و در اين ايام براي پذيرايي از عزاداران غذاي بسياري تهيه مي‌شود و همچنين به اين مناسبت آش، شله زرد، چاي و شيريني بين عزاداران توزيع مي‌شود. پختن آش امام زين‌العابدين براي شفاي مريض‌ها قدمتي ديرينه دارد. تعزيه‌خواني از آنجايي كه هنرهاي نمايشي بسيار با اهميت و نزد مردم نيز پسنديده است، به مناسبت‌‌هاي مختلف مذهبي گروه‌هاي تعزيه‌خواني برنامه هايي را اجرا مي‌كنند كه در ايام ماه محرم اين برنامه‌ها به اوج خود مي‌رسد كه اين فعاليت‌ها مورد استقبال مردم و بالاخص كودكان، نوجوانان و جوانان است. تماشاكنندگان از اين طريق حوادث كربلا را مي‌آموزند.